Ćwiczenia z hantlami na wzmocnienie mięśni i wysmuklenie sylwetki

Regularna aktywność fizyczna jest wskazana w każdym wieku, by utrzymać zdrowie, witalność i smukłą sylwetkę. Nie musisz chodzić do fitness klubu czy na siłownię, a wystarczy niewielka przestrzeń w domu oraz hantle i możesz utrzymać dobrą kondycję. Co dają ćwiczenia z hantlami i jak je wykonywać?

Czym się sugerować, wybierając hantle?

Wybór hantli jest niezwykle duży i można dobrać duże obciążenia do ćwiczeń siłowych, a także wybrać niewielkie hantle winylowe, z którymi można wykonywać trening cardio lub aerobowy. Na pewno na początku należy zdecydować się na mniejsze obciążenie, by przyzwyczaić mięśnie i zaktywizować je do pracy. Jeśli masz już doświadczenie z siłowni, to oczywiście większe ciężary też się przydadzą. Wybierając hantle, należy pomyśleć, jaką funkcję mają one spełnić. Niewielkie obciążenie do 2 kg idealnie sprawdzi się w fitnessie, by zwiększyć wytrzymałość. Jeśli planujesz wzmocnić mięśnie i budować ich siłę, to na początek znakomite będą ciężarki od 3 do 5 kg. Obciążenia powyżej 20 kg są przeznaczone raczej dla kulturystów i strongmanów.

Ćwiczenia z hantlami – jakie korzyści możesz osiągnąć?

Każda aktywność wpiera rozwój i kondycję, a tym samym przyczynia się do lepszego samopoczucia i zdrowia. Ćwiczenia można wykonywać w domu, a używając dodatkowo obciążenia, można szybciej osiągnąć rezultaty. Już nawet niewielkie hantle wpływają na sylwetkę i kondycję, a także przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Większe ciężary przyspieszają budowę masy mięśniowej. Trening z hantlami wspomaga równowagę i stabilizację, a także chroni mięśnie przed urazami, a jednocześnie wzmacnia kości, stawy i kręgosłup. Regularnie ćwicząc, możesz wysmuklić ramiona, wzmocnić mięśnie ud i pośladków, a także wyrzeźbić mięśnie brzucha, przy okazji wzmacniając plecy.

O czym pamiętać, trenując z hantlami?

Do każdego treningu należy podejść z odpowiednim przygotowaniem i na pewno przed ćwiczeniami nie wolno zapomnieć o rozgrzewce. Na początek zacznij od niewielkich obciążeń i zwiększaj je wraz z poprawą kondycji. Zbyt duże obciążenie może doprowadzić do poważnej kontuzji, a każde ćwiczenie musi być wykonywane zgodnie z zaleceniami i nie zapominaj o oddechu. Jeśli chcesz budować masę, to wykonuj mniej powtórzeń o większym obciążeniu. Jeśli natomiast Twoim celem jest smuklejsza sylwetka, to wybierz lżejsze hantle i rób więcej powtórzeń. Znajdź hantle odpowiednie do swoich ćwiczeń, a efekty osiągniesz dużo szybciej. Pamiętaj również o rozciąganiu po zakończeniu treningu, dzięki czemu unikniesz urazów.